W pierwszej połowie 2018 roku ilość rejestracji samochodów dostawczych zwiększyła się w porównaniu z tym samym okresem 2017 roku o 10%. Rejestrowano je w sumie ponad 32 tysiące razy, a w najlepszej dziesiątce znajdują się bardzo ciekawe samochody dostawcze. Fiat znalazł się na tej liścia z dwoma swoimi modelami – Fiatem Ducato (3200 rejestracji) i Fiatem Doblo (1100 rejestracji). Co jest takiego interesującego w tym drugim modelu, że konsumenci tak często decydują się na jego zakup?

Fiat Doblo – międzynarodowy van roku

Pojazd ten należy do klasy kombivanów należących do segmentu K, a więc pojazdów osobowych łączących w sobie wizualne cechy mikrobusa i hatchbacka. Seria Doblo pojawiła się na rynku w 2000 roku i produkowana jest do dzisiaj. Przez te ponad 18 lat samochody dostawcze Fiat Doblo zostały sprzedane w ponad milionie egzemplarzy, co sprawiło, że model ten zajął pozycję lidera segmentu K. Przez ten czas zdążyły pojawić się na rynku cztery wersje tego znakomitego kombivana, a trzecia z nich w 2006 roku otrzymała prestiżową nagrodę „International Van of the Year”. Najnowsza, czwarta generacja pojawiła się na rynku w 2015 roku, jest sprzedawana do dziś i przeszła niesamowitą metamorfozę, tym samym znacznie odróżniając się od poprzednika.

Czwarta generacja została zbudowana całkowicie od podstaw i pod względem stylistycznym prezentuje się zupełnie inaczej niż generacja trzecia. Wnętrze i wygląd zewnętrzny zdecydowanie się poprawiły. Zamiarem było ujednolicenie wyglądu wersji europejskiej tego modelu z bliźniakiem sprzedawanym w Kanadzie i USA – Ramem ProMaster City. Samochody dostawcze Fiat Doblo są teraz znacznie zgrabniejsze i bardziej proporcjonalne, czyniąc ten pojazd nie tylko użytecznym, ale i ładnym. Istnieje też wersja dostosowana do nieco trudniejszych terenów, która zwie się Trekking. Nie posiada ona napędu 4×4, jednak system kontroli trakcji Traction+ znacznie ułatwi podróże na nieutwardzonej nawierzchni.

Obecnie model ten sprzedawany jest w kilku wariantach silnikowych. Od 2015 roku sprzedawane są silniki benzynowe 1.4 o mocy 95 koni mechanicznych i 120 koni mechanicznych (w wersji T-Jet). Istnieje też możliwość wyboru silnika wysokoprężnego. Wybór Diesli jest nieco większy, począwszy od 1.6 o mocy kolejno 95 KM, 105 KM i 120 KM. Najmocniejsza dostępna na rynku wersja to ta o pojemności 2.0 i mocy 135 KM.

Doblo w innych krajach znany jest też pod innymi nazwami. W Korei Północnej produkowany jest przez firmę Pyeonghwa Motors pod nazwą Ppeokugi, zaś w Azji znany jest jako Fiat Panorama.